Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
İnternet Habercisi

Erdoğan’dan Batı’ya: Bunlar daha iyi günleri Haberi

Başkan Erdoğan, Fransa ve İngiltere’de yaşanan sokak olayları hakkında, ‘Açık ve net söylüyorum bunlar daha iyi günleri. Bunları çok daha kötü günler bekliyor. Uyuşturucu baronları bizdeki terör örgütleriyle beraber çalışıyor.’ diye batıya sert sözlerle yüklendi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Şehir ve Güvenlik Sempozyumu‘nda konuştu. 

İşte Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar;

Şehir ile insan arasındaki ilişkiyi anlatan Göbeklitepe’nin ülkemizde bulunması kadim coğrafyamızın büyüklüğüne işarettir. Göbeklitepe, bilinen şehir tarihini günümüzden 12 bin yıl öncesine götürmüştür.

Site kültürü bizim kültürümüz değil

Site kültürü bizim kültürümüz değil. Ama ne yazık ki şu anda bir site kültürü anlayışı ülkemizde egemen olmaya başladı. Şehirlerin güvenlik sorunları bazen de içerideki sorunlardan kaynaklanmıştır. Dışarıdan gelecek saldırılar karşısında insanoğlu kimi zaman şehrin etrafına sur inşa ederek, kimi zaman hendek açarak tedbir almaya çalışmıştır. Artık şehirlerimizin dış güvenliğini surlar ve hendeklerle koruyamayacağımız, içerideki düzeni de sadece kolluk gücüyle sağlayamayacağımız bir yere gelmiş durumdayız.

Küçük hesaplar yaparsak ihanet ederiz

Özellikle şehirlerin inşasında bütün mesele sizin kaleminizin ucundadır. Küçük hesaplar yaparsak şehirlere ihanet etmiş oluruz. Dikey mimari ile şehirlerimize ihanet etmiş oluruz. Bu adımları kararlılıkla atmak ve TOKİ ile Emlak Konut’la ortak adımlar atmak lazım. Kibrit kutuları gibi dikilmiş binalarla bir yere varamayız. 

Ülkemizde yeni gecekondu inşası kesinlikle olmadığı gibi eskilerin de önemli bir bölümü kentsel dönüşüm projeleriyle ortadan kalkmıştır.

Daha iyi günler yaşanıyor

Batı ülkeleri her ne kadar demokrasinin kurallarını koysalar da böyle hareket etseler de en büyük savrulmayı kendileri yaşıyor. Fransa’da yaşananları görüyorsunuz. Paris’in sokaklarının ne hale geldiğini görüyorsunuz. Açık ve net söylüyorum bunlar daha iyi günleri. Bunları çok daha kötü günler bekliyor. Niye? Güvenlik sorununu tehdit eden ne kadar uyuşturucu olayı varsa bütün bunların baronları bizdeki terör örgütleriyle beraber çalışıyorlar. Ülkemizde her gün olan olaylardan sadece biri batı ülkesinde olduğunda demokrasiden hemen taviz veriyorlar. 

İstanbul sokaklarını kaosa sürüklemeye çalışanların yanında yer alırken aynı eylem Paris’te, Londra’da olunca sesiniz çıkmazsa kimse samimiyetinize inanmaz. Terörizme karşı her türlü önlemi almak devletlerin sorumluluğu ama bu konuda ilkeli davranmak da bir o kadar önemli. 

Arap Ligi’ne tepki

İdlib’den 250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Karşılıklı tedbirler almaya çalışıyoruz. Arap Ligi’nde utanmadan bize karşı karar alıyorlar. Bizim ülkemize kabul ettiğimiz mültecilerin çoğu kahir ekseriyetiyle Arap.Türkiye gönül zenginliğiyle Batı değil bazı Arap ülkelerine de ders vermiştir. Bazı ülkelerin dertleri başka.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ